Bir Red Kit Evreni

Red Kit yeni bir macera ile beyazperdede. Çoğumuzun aşina olduğu, Fransa'dan Amerika'ya ihraç edilen bu yalnız kovboyu melankolik bir yazı ile karşılayalım dedik...

Usta, Medeni, Melankolik
 
(Lucky Luke) Şanslı Luke diye bilinir yabancı diyarlarda. Ama şanslı falan değildir bize göre. Ustadır o, gölgesinden hızlı ateş eden adam şanslı mı olurmuş?  Yüzünü batıya doğru çevirip, kendi kutsal sergüzeştini kovalamak gibi bir isteği vardır.  Bitmeyen, ulaşınca daha da batısı olan sonsuz bir yer gibidir Red Kit'in vahşi batısı.

Ama o, insanların yok yere bile öldürüldüğü vahşi batının en medeni kahramanıdır belki de. Suçluların ölümle cezalandırılmasına karşıdır. Yalnız ve melankolik bir kovboy olmasının bunda etkisi vardır elbette.

Dünyasında Kimler Var?
 
Akbabalı cenaze levazımatçısının bulunduğu ıssız bir kasabada, tahtaları gıcırdayan bir barda limonatasını içer. Dominant kadınlar ve kılıbık kocalar, Çinli çamaşırhaneciler, yolda karşılaştığı soygunları artık normal karşılayan posta arabası sürücüleri, kadın silahşör Calamity Jane, şeker düşkünü bebek yüzlü hırsız Billy Kid, kendisini en uzak çölde bulan o görev delisi posta memuru, siyah kolluk takan banka memurları, katrana bulanan sahtekar kalpazanlar, savaş baltasını gömdükleri yeri unutan Kızılderililer ve en önemlisi merdiven basamağı düzeniyle sıralanan bahtsız kanun kaçakçıları Daltonlar bu çizgi film klasiğinin vardiyalı kahramanlarıdır...
 
Sigarayı Bıraktıran bir Ölümsüz

Soğukkanlılığın kitabını yazan Red Kit'i izlediğim ilk zamanları anımsadığımda Cenk Koray'ın pazar programı aklıma gelir. O programın aralarında verilirdi Red Kit'in maceraları. Önceleri dudağının bir kenarında sarkan sigarayı bir kenara atmamış olsaydı, sanırım ben şu an simsiyah ciğerlere sahip olabilirdim. Yerine uzun bir ot parçası geldi ki bu çok ilgi çekici bir değişiklikti. Bir çizgi roman kahramanının çocuklar üzerinde yarattığı muazzam etkinin yaratacağı olumsuz sonuçların tartışılmaz bir şekilde kabulüydü bu.

Evinden yurdundan uzak, yalnız kovboyumuz hakkında daha onlarca ayrıntı yazabiliriz. Joe'nun Avarel'e kızdığında renk değiştirmesinden, olaylar ile alakasız ama bazen çok önemli anlarda sakarlıklarıyla her şeyin akışını değiştiren Rin Tin Tin’e ve sadık atı Düldül’e dek… Ama aslında bu bilgileri tazelemekten ziyade üzerinde durmamız gereken bir iki husus var ki ilgi çekici… Animasyon çılgınlığının zirve yaptığı günümüzde Red Kit’in hala geçer akçe olabilmesi, bunca kahramanın, üstün animasyon teknikleriyle üretilmiş çizgi filmin arasında klasikleşmiş yerini koruması ve hala revaçta olması Red Kit’in büyüsünün anlaşılması için yeterli bir gerekçe.

57 yıl önce ortaya çıkan bir kahramanın hala genç ve ilk günkü kadar dinç bir şekilde animasyon dünyasında yer alması, onun gerçek anlamda bir klasik olduğu anlamına gelir. Birçok kuşağın kahramanı olmuş bu kovboy, ülkemizde de ilk çıktığı dönemlerde yayınlanan diğer Frankofon çizgi romanların arasından sıyrılarak sevilmiş ve dünya çapında bir kahraman olduğunu kanıtlamıştır.

Bir Western Jönü
 
Red Kit’in bir diğer önemli özelliği, bizleri western kültürüne yakınlaştırmasıdır. Kendisi tam anlamıyla bir western jönü havasındadır. Serüvenleri western tarzı filmlerin esprili bir şekilde çizgi romana uyarlanmış hali gibidir. Aslında western mitini bir yandan ti’ye alırken, diğer yandan western’e olan ilgimizi çocuk yaşta uyandırır. Spagetti western’lerin ünlü oyuncusu Terence Hill’in Red Kit’i canlandırdığı bir filmin varlığı bu bakımdan sürpriz değildir.

Fransa’da doğan, Amerikalı olan, kimseyi öldürmeden usta nişancılığıyla ünlenen karakterimiz yine Daltonlar’ın peşinde. Yine ilgi çekici bir serüven sonrası büyük ilgi ve sevgiyle karşılandığı yerden sessiz sedasız ayrılmayı tercih ederek kalbimizden vuracak bizi. Sakin tavırları ile kendisini çekecek yeni bir maceranın izini sürecek göçebe hayatı. 57 yıldır yorulmadan yaptığı gibi…

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !